Piątek, 29 września 2023

6 NIEBEZPIECZNYCH ĆWICZEŃ NA BARKI

3 lutego 2023

Wyobraź sobie to: Ćwiczysz na siłowni i nagle twoje ramię czuje mrowienie. Kontynuujesz ćwiczenia, bo zatrzymanie się w połowie byłoby znakiem, że się poddajesz. Czy to rozsądne podejście? Naszym zdaniem tak! Ból jest sygnałem od Twojego ciała, że coś jest nie tak. Jesteśmy zwolennikami mądrej, a nie tylko ciężkiej pracy.

Jeśli już rozmawiamy o bólu barku, zastanów się, skąd ten ból się wziął. Powodów może być wiele. Wiele z nich może nie być związanych z siłownią. Z doświadczenia wiemy, że dodatkowy trening siłowy na siłowni i zły dobór ćwiczeń może powodować wiele problemów, zwłaszcza dla ramion, które nie są zaprojektowane do pewnych ruchów.

Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzeniem, które ćwiczenia na barki mogły przyczynić się do Twojego bólu, oto lista 6 najbardziej szkodliwych ćwiczeń na barki. Jeśli jeszcze nie doznałeś urazu tego mięśnia, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Profilaktyka to najlepszy sposób na zapobieganie urazom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pozytywnej stronie treningu, sprawdź te 8 najlepszych ćwiczeń na barki. Pisaliśmy już o nich na naszym blogu.

NIEBEZPIECZNE ĆWICZENIE NA BARKI #1

Podciąganie w stylu Crossfit jest jednym z najbardziej niebezpiecznych ćwiczeń na barki. Dzieje się tak dlatego, że wymaga ono od barków i ramion wykonywania dynamicznych, balistycznych ruchów, do których barki nie są zbudowane. Systematyczne naprężenia tego ćwiczenia są zbyt duże dla ramion większości ludzi.

Jeśli naprawdę chcesz włączyć to ćwiczenie do programu treningowego, możesz wykonać tradycyjne podciąganie na drążku lub jego bardziej ekscentryczną wersję. Taką, która skupia się na powolnym opuszczaniu ciała w kontrolowanych ruchach. Podciąganie w stylu Crossfit powinno być próbowane tylko wtedy, gdy twoje ramiona są na zaawansowanym poziomie.

NIEBEZPIECZNE ĆWICZENIE NA BARKI #2

Na siłowniach podciąganie sztangi do brody to wciąż popularne ćwiczenie. Jeśli chcesz mieć świetnie wyglądające ciało, jest to świetne ćwiczenie. To ćwiczenie nie tylko sprawi, że będziesz dobrze wyglądał, ale także nie da ci prawie nic. Głównym problemem tego ćwiczenia jest wewnętrzna rotacja twoich ramion na górze. Gdyby ludzie, którzy wykonują to ćwiczenie mieli silne ramiona, idealną postawę i najlepszą technikę ćwiczeń, nie byłoby to problemem. Niestety, większości ludzi brakuje przynajmniej jednego elementu - co może prowadzić do problemów. Dlatego też ćwiczenie to znalazło się na naszej liście niebezpiecznych ćwiczeń na barki.

Co jednak zrobić, jeśli chcesz kontynuować to ćwiczenie? Możesz zastąpić sztangę hantlami i kettlebells. Dzięki temu zapewnisz swoim ramionom więcej ruchu i zmniejszysz obciążenie barków.

NIEBEZPIECZNE ĆWICZENIE NA BARKI #3

Overhead press ze sztangą to podstawowe ćwiczenie na barki, które powinieneś włączyć do swojego programu treningowego. Problem w tym, że sztanga wróci do głowy po tym, jak wypchniesz ją nad głowę. Jest to większe zagrożenie niż w przypadku każdego innego ćwiczenia i nie daje żadnych korzyści. Ta wersja ćwiczenia dodatkowo obciąża rotacje ramion, które mogą odmówić wykonania instrukcji podanych podczas pracy z większym ciężarem dla tego ćwiczenia.

Możesz bezpiecznie zbudować silne ramiona, używając sztangi overhead press, aby wzmocnić swoje ramiona. Jednakże, sztanga nigdy nie powinna podróżować za głową.

NIEBEZPIECZNE ĆWICZENIE #4

Dla tych, którzy chcą mieć silne plecy, popularnym ćwiczeniem jest ściąganie drążka za głowę. Obejmuje ono mięsień najszerszy grzbietu. W tym ćwiczeniu drążek przemieszcza się za głową. Zmusza to barki do zewnętrznej rotacji. To powoduje wypchnięcie kości ramiennej do przodu, co powoduje duże obciążenie najsłabszych obszarów barków. Zwiększa również ryzyko zwichnięcia, zerwania lub naderwania ścięgien i więzadeł.

Możesz również wykonać klasyczną wersję tego ćwiczenia, w której drążek jest niżej do klatki piersiowej.

NIEBEZPIECZNE ĆWICZENIE NA BARKI #5

Triceps pushups na poręczach to świetny sposób na wzmocnienie mięśni ramion. Jednak pozycja, której wymaga to ćwiczenie, jest nie tylko wymagająca pod względem trudności, ale również niebezpieczna dla bezpieczeństwa Twoich ramion. Barki są poddawane ekstremalnym obciążeniom, gdy twoje ramiona znajdują się w niewygodnej pozycji. Za tułowiem. Może to spowodować obciążenie rotatorów barku, ścięgna bicepsa, a także uszkodzenie ścięgien i więzadeł.

To ćwiczenie jest obowiązkowe. Musisz je wykonywać na własne ryzyko. Nie ma bezpieczniejszej alternatywy.

NIEBEZPIECZNE ĆWICZENIE NA BARKI #6

Ćwiczenia olimpijskie są znanym narzędziem dla wielu sportowców i trenerów, którzy dzięki nim osiągnęli świetną formę, wygląd i kondycję. Ćwiczenia olimpijskie (np. rwania, podrzuty itp.) Są świetnym sposobem na osiągnięcie wielu swoich celów. Dlatego znalazły się na naszej liście dla najbardziej niebezpiecznych ćwiczeń na ramiona. Jednym z prostych powodów jest obniżenie ciężaru do podłogi. Jeśli jesteś jak większość ludzi, nie upuścisz sztangi na podłogę po zakończeniu ćwiczenia. Musisz poradzić sobie z dużym ciężarem w sposób bezpieczny i kontrolowany.

Jeśli trenujesz do ćwiczeń olimpijskich, rozważ użycie talerzy wagowych typu bumper (tj. Guma. Dzięki temu nie uszkodzisz sprzętu i powierzchni treningowej, a także zmniejszysz ryzyko spowodowania urazu ramion i szyi.

POLECANE ARTYKUŁY

  • 8 NAJLEPSZYCH ĆWICZEŃ - RAMIONA
  • 13 NAJLEPSZYCH ĆWICZEŃ NA PLECY
  • 27 NAJLEPSZYCH ĆWICZEŃ NA BRZUCH
  • 8 NAJLEPSZYCH ĆWICZEŃ NA RAMIONA