Piątek, 21 czerwca 2024

Gumowe taśmy to świetny sposób na trening pośladków czy ud.

6 kwietnia 2023

Guma oporowa to popularne akcesorium do ćwiczeń w domu i na siłowni. Możesz dopasować długość i elastyczność gumy do swoich potrzeb i wzmocnić różne obszary ciała.

Gumy mogą świetnie wpłynąć na nasze pośladki, oraz uda. Efektywny trening wymaga, aby guma była tak dopasowana, aby można ją było łatwo rozciągnąć. Nie powinna być zbyt elastyczna ani zbyt twarda.

Silne mięśnie to klucz do sukcesu

Biegacze docenią siłę i trening pośladków. Mięśnie te odpowiadają za ściąganie stopy w dół i wpływają na siłę kroku biegowego. Są silniejsze i bardziej stabilne niż rozkrok. Regularne ćwiczenia z gumkami mogą wzmocnić wszystkie mięśnie pośladków. Pożądanym efektem ubocznym jest to, że będą one wyglądać atrakcyjniej, pozytywnie wpływając na całą sylwetkę. Ćwiczenia z gumą oporową są również łatwe do wykonania w domu. Ćwiczenia te są odpowiednie również dla osób uczulonych na lateks. W ofercie producentów znajduje się wiele gum bez lateksu. Warto zacząć od ćwiczeń na czworakach, aby osiągnąć pożądany efekt. Gumę przyczepia się do podeszwy stopy, a końce taśmy owija się wokół rąk. Trzymaj plecy prosto i wyprostuj nogę. Gumka zostanie doprowadzona do napięcia poprzez powolne prostowanie nogi. Po kilku powtórzeniach zmień nogę i powtórz serię ćwiczeń.

Możesz również wzmocnić mięśnie pośladków i ud, mocując gumową taśmę do uda tuż przed skrzyżowaniem z mięśniami pośladkowymi. Do drugiego końca przymocuj haczyk. Guma powinna być maksymalnie rozciągnięta. Następnie należy wykonać wykrok, który polega na doprowadzeniu związanej z gumą nogi do pozycji klęczącej. Tułów powinien być wyprostowany i ustabilizowany. Ćwiczenie należy powtórzyć co najmniej 15 razy na każdą nogę.

Jak wybrać odpowiednią gumę do ćwiczeń?

Gumki, które są zbyt grube powinny być unikane przez osoby początkujące. Takie gumki mogą stawiać duży opór podczas ćwiczeń i szybko doprowadzić do zniechęcenia. Na rynku dostępnych jest wiele gumek, które oferują różne stopnie oporu. Pozwala to zarówno na lekki trening dla początkujących, jak i bardziej intensywne ćwiczenia dla doświadczonych kulturystów. Dla początkujących wystarczą najwęższe taśmy. Oto najpopularniejsze rozmiary gumek i poziomy oporu:

  • 22 mm - Opór 10-15 kg
  • 32 mm - Wytrzymałość 16-25 kg
  • 44 mm - Wytrzymałość 26-35kg
  • 64 mm - Wytrzymałość 36-45 kg
  • Wytrzymałość 46-55kg - 83 mm

Ceny gum oporowych wahają się od kilku złotych za sztukę do kilkuset złotych przy zakupie całego zestawu. Warto zainwestować, ponieważ gumy mogą być wykorzystywane w treningu do wielu celów, w tym do wzmacniania mięśni.