Środa, 19 marca 2025
Płaskie pośladki to częsty defekt kosmetyczny, do którego może doprowadzić współczesny styl życia. Każdemu, kto wykonuje pracę siedzącą, przydadzą się ćwiczenia na pośladki . ).
Płaska pupa nie jest problemem kosmetycznym. Mięśnie pośladkowe są ważną częścią tzw. gorsetu mięśniowego, który odpowiada za prawidłową postawę ciała. W każdym pośladku mogą znajdować się nawet trzy mięśnie pośladkowe.
Najgłębiej położone są mięśnie pośladkowe małe.
Lokalizacja mięśnia: przebiega od górnego końca talerza biodrowego do przedniej strony trzonu kości udowej większej. Objęty jest przez gluteus medius, który łączy talerz biodrowy z boczną stroną kości udowej większej. |
Ruchy te są możliwe dzięki współpracy mięśni obu ramion.
Najpłycej położony mięsień pośladkowy, czyli gluteus maximus, jest największy.
Położenie mięśnia: przebiega od powięzi trochanterbar, talerza przy kości biodrowej, bocznego brzegu kości krzyżowej, kości ramiennej i więzadła krzyżowego. Jego dolne przyczepienie leży częściowo w pasmie biodrowo-piszczelowym, a częściowo w guzowatości pośladkowej. |
Jego położenie sprawia, że jest najsilniejszym ekstensorem uda (cofa je), ale nie jest to jego jedyna funkcja. Mięsień gluteus maximus również obraca biodro na zewnątrz i częściowo je cofa. Jego najważniejszą funkcją jest utrzymywanie Cię w pozycji pionowej. Utrzymuje tułów w pionie podczas stania i obraca miednicę do tyłu i do przodu, kontrolując ustawienie kręgosłupa.
Choć nie jest to często wspominane, objętość mięśni pośladkowych może również wpływać na komfort siedzenia, zwłaszcza gdy siedzimy na twardej powierzchni. Im bardziej płaskie są czyjeś pośladki, tym trudniej będzie mu wygodnie usiąść na twardym krześle.
Jak wszystkie mięśnie, mięśnie te wymagają regularnych ćwiczeń, aby utrzymać siłę, wytrzymałość i odpowiednią objętość. Funkcja pośladków jest niezbędna do stania, biegania, chodzenia, przysiadów, chodzenia po schodach i podnoszenia tułowia ze zgięcia. Są one również zaangażowane w pływanie, wiosłowanie i jazdę na rowerze.
Ile z tych czynności wykonujesz codziennie? No właśnie...
Siedzący tryb życia powoduje, że mięśnie pośladkowe nóg stają się mniej elastyczne i słabsze. Ich masa jest proporcjonalna do ilości wysiłku - im mniej pracują, tym bardziej płaskie staną się ich pośladki, a im więcej ćwiczą, tym zgrabniejsza pupa.
Szczęściarze są obdarzeni smukłymi pośladkami. Ich dżinsy pasują idealnie, nawet jeśli nie ćwiczą. Taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie. Trening siłowy nie jest zalecany po 25 roku życia. Masa mięśniowa po tym czasie będzie się zmniejszać. Nietrenowane pośladki z czasem stracą jędrność i zaczną wypadać ze strojów kąpielowych i spodni. Można tego uniknąć, regularnie trenując pośladki.
Mięśnie pośladkowe pełnią dwie główne funkcje: prostowanie bioder (czyli odsuwanie nogi do tyłu oraz inwersja nogi, czyli należy ją unieść do boku. Warto dodać do tego dodatkowy ruch - rotacje zewnętrzne uda. Szukając aktywności, które mogą poprawić kondycję pośladków, zwróć uwagę na te, które zawierają te ruchy, jak również te, które wymagają od Ciebie utrzymania tułowia w pozycji pionowej. Warto rozważyć sporty, które mają pozytywny wpływ na pośladki:
Oto lista, która ze względu na wykorzystywany sprzęt najczęściej wykonywana jest na siłowni lub w klubie fitness.
Istnieje wiele prostych ćwiczeń, które można wykonać w domu, aby wzmocnić swoje pośladki. Nie wszystkie z nich działają równie dobrze. Poniżej przedstawiamy 10 ćwiczeń, które najskuteczniej wzmacniają mięśnie pośladkowe, ujędrniają pośladki i nadają im pożądany kształt. Są one świetne do walki z cellulitem w pośladkach. Wszystkie można wykonać w domu!
Dowiedz się więcej o cellulicie tutaj.
Minimalna ilość ćwiczeń powinna być wykonywana dwa razy w tygodniu. Jeśli chcesz zobaczyć szybkie i skuteczne rezultaty, warto ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Ważne jest, aby nie ćwiczyć codziennie tych samych grup mięśniowych. Pośladki powinny być trenowane tylko cztery razy w tygodniu. Jest to trening siłowy. Możesz również zmęczyć swoje pośladki biegając, pływając lub jeżdżąc na rolkach w dni wolne od treningu siłowego. Nie musisz wykonywać wszystkich 10 ćwiczeń. 2-4 są wystarczające.
Kluczowe jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Najpierw musisz nauczyć się prawidłowej techniki. Ćwiczenia bez dodatkowego obciążenia są wystarczające dla początkujących - mięśnie nieprzyzwyczajone do wysiłku i tak będą miały co robić, jeśli będą dźwigać tylko własny ciężar ciała.
Należy pamiętać, że z czasem należy zwiększać obciążenie, aby utrzymać mięśnie w stanie wyzwania, czyli dalej je kształtować i wzmacniać. Możesz użyć taśm elastycznych, hantli lub ciężarków na nogi. Wszystko zależy od tego, jakie ćwiczenie wykonujesz. Co 4-6 tygodni należy zwiększać obciążenie. Wszystkie wymienione akcesoria fitness można znaleźć w Sklepie BeBio.pl.
Poznaj sklep BeBio.pl
Jakie są najlepsze ćwiczenia na pośladki i uda? To te, których skuteczność została udowodniona! Oto lista z linkami do takich treningów. Zauważysz, że zawierają one te same skuteczne ćwiczenia na pośladki, co ten powyżej. Wszystkie wymienione treningi można wykonywać w domu, co pozwala zaoszczędzić czas i nie wymaga od Ciebie martwienia się o pogodę.
Tom - Ćwiczenia na nogi i pośladki z wykorzystaniem gumki
Target Firm Buttocks - Dwie rundy ćwiczeń na pośladki. Pierwsza w pozycjach niskich, a druga w wysokich.
Sukces - szczególnie druga runda, która celuje w pośladki, jak również w uda.
Inne treningi, które wzmacniają i modelują pośladki to:
Mission Beach Body - Trening, który modeluje całe ciało, w tym pośladki, jednocześnie spalając tłuszcz. Idealny do walki z cellulitem.
Beauty Shot - Spokojny, krótki trening, który skutecznie modeluje pośladki.
Kick Fit - Energiczny trening, który pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, wymodelować sylwetkę i zredukować cellulit
Secret - Wzmacnia całą muskulaturę, w tym mięśnie pośladkowe.
Sprawdź nasze treningi