Piątek, 19 lipca 2024

Skoki na skakance - Q&A

15 kwietnia 2023

Wielu osobom skakanka kojarzy się z dzieciństwem. Jednak ze względu na liczne korzyści, wielu sportowców decyduje się na trening na skakance. Na czym polega skakanie na skakance?

Jakie są korzyści ze skakania na skakance?

 • Pozwala spalić kalorie
 • Zwiększa koordynację ruchową i sprawność fizyczną. Zwiększa również skoczność i zwinność.
 • Jest treningiem wielostawowym. Wzmacnia mięśnie nóg i brzucha, a także ramion.

Czy skakanka odchudza?

Skakanie na skakance angażuje całe ciało w ruch. Skipping pomaga w redukcji tłuszczu, co może pomóc w odchudzaniu i walce z nadwagą. Aby skutecznie spalać tłuszcz, należy ćwiczyć przez co najmniej 30 minut

Ile kalorii spala skakanka?

Skakanie na skakance wymaga dużo energii. Klasyczne skakanki można wykonywać jedną nogą lub obiema. Możemy również skakać z nogi na nogę. Skacząc na skakance przez około 30 minut można spalić od 250-350 kcal. W zależności od tego, czy skaczesz bardziej intensywnie, czy rekreacyjnie, wpłynie to na ilość spalanych kalorii.

Czy skakanie na skakance to to samo co bieganie?

Bieganie daje podobne efekty jak skakanie pod względem spalonych kalorii. Oto przykładowe obliczenia spalonych kalorii dla masy ciała 60 kg. Obliczenia te zostały wykonane przy użyciu kalkulatora kalorii. Możesz użyć tego narzędzia, aby obliczyć własne kalorie dla swojej wagi.

 • Wolny bieg (7,5 km/h przez 30 minut = 243 kcal
 • Szybki bieg (12 km/h przez 30 minut = 360 kcal
 • 30 minut jazdy rekreacyjnej na nartach = 246 kcal
 • intensywne skakanie przez 30 min = 297 kcal

Bieganie czy jazda na rowerze działa tylko na niektóre grupy mięśniowe, ale skakanka wpływa na całe ciało. Ten trening jest świetny do kształtowania nóg bez dodawania wagi. Kształtuje również mięśnie brzucha i wyszczupla talię. Skakanka pozwala na zbudowanie ramion, barków i mięśni klatki piersiowej poprzez użycie rąk. Kobiety powinny polubić skakankę.

Badania medyczne wykazały, że skakanie na skakance może również wpływać na pracę jelit. Skakanie może hamować produkcję greliny, która jest hormonem wpływającym na głód. Można zatem uzyskać stały trening.

Jaką skakankę wybrać?

Na rynku jest wiele lin do skakania. Jaką linę do skakania wybrać? Wybierając linę do skakania, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom treningowym, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych cech.

Liny do skakania są obecnie bardziej wyspecjalizowane i mogą być używane, aby pomóc Ci osiągnąć konkretne cele fitness. Niektóre skakanki są wyposażone w ciężarki. Dzięki temu możemy trenować mięśnie ramion i klatki piersiowej, a także cardio.

Skipping ropes są przeznaczone do treningu i mają następujące cechy:
 • Stalowa lina
 • Uchwyty z łożyskami kulkowymi
 • W zależności od potrzeb treningowych, można wybrać lekkie lub ciężkie uchwyty
 • Wbudowany licznik pozwala na zarządzanie przebiegiem szkolenia

Jakie są Twoje cele związane z liną do skakania? Utrata wagi, wzmocnienie mięśni czy poprawa kondycji? Sprawdź tę listę najwyżej ocenianych linek do skakania, które zawierają licznik, aby pomóc Ci wybrać odpowiedni.

Jaka powinna być długość liny do skakania?

Większość lin do skakania ma ponad 3 metry długości. Można zmniejszyć długość liny do skakania za pomocą uchwytów.

Aby określić długość liny do skakania, chwyć uchwyty liny jedną ręką. Następnie stań ze stopą przed liną. Pociągnij sznur wzdłuż swojego ciała, aby sprawdzić, gdzie dotykają się końce skakanki. Powinny one sięgać poniżej pachy.

Źródło: Velitess

Podczas skakania możesz również zweryfikować długość swojej skakanki. Podczas skakania skakanka powinna dotykać podłogi. Jeśli skakanka nie dotyka podłoża, jest za długa. Jeśli jednak dotyka podłoża przed Tobą (tzn. Jest za długa, jeśli dotyka podłogi bezpośrednio przed Tobą.

Jakie są przeciwwskazania do treningu na skakance?

Osoby mające problemy z ruchomością stawów nie powinny skakać na twardej powierzchni. Osoby otyłe lub z dużą nadwagą nie powinny skakać na skakance. Będzie to również nadmiernie obciążać stawy. W takiej sytuacji lepiej jest chodzić, maszerować lub pływać. Osoby z chorobami serca i problemami z układem krążenia powinny unikać treningu ze skakanką.

Decydując się na ten rodzaj treningu, pamiętaj o założeniu butów amortyzujących. Pozwoli to na zmniejszenie nacisku na stawy i zmniejszy ryzyko kontuzji.

Ten post można obejrzeć na Instagramie. A post shared by fitblogerka.pl. (@fitblogerka.pl). Sie 24, 2020, 16:06 PDT

Jeśli masz budżet na tego typu trening, warto zainwestować w drążek do skakania do swojej domowej siłowni. Możesz go również używać na świeżym powietrzu. Zasady te są wszystkim znane, więc nie musimy zatrudniać trenera. Skakanka jest lekka, więc można ją zabrać ze sobą w podróż i trenować zawsze i wszędzie.