Piątek, 19 lipca 2024

Treningi na czczo - czy są skuteczniejsze i zdrowsze?

16 maja 2023

Trening na czczo

Budzik mówi 5 rano, zaraz zaczynamy poranny szał, przygotowujemy śniadanie i ubieramy się do pracy. Postanawiamy wybrać się na poranny bieg, gdy reszta domowników jeszcze śpi. Gdy zaczynamy dzień w aktywny sposób, mamy większe szanse na zrzucenie większej ilości kilogramów i jeszcze szybsze dostrzeżenie korzyści z treningu.

Nie do końca. Jeśli nie spożywamy dużo węglowodanów przed treningiem, trening z odczuciem aerobowym w rzeczywistości zwiększa nasze zużycie kwasu tłuszczowego. Oznacza to, że trening o zabarwieniu aerobowym może przynieść lepsze rezultaty, niż gdybyśmy ćwiczyli po zjedzeniu dobrej porcji owsianki. Jeśli nasze śniadanie składa się głównie z białka i tłuszczów, wyniki będą podobne do tych, które uzyskamy ćwicząc rano bez jedzenia śniadania. Nie inaczej jest z treningiem siłowym. Trening siłowy powoduje aktywację enzymów, które powodują syntezę białek. Nie ma to związku z posiłkiem spożywanym przed treningiem. Po tak specyficznych ćwiczeniach należy zjeść posiłek bogaty w białko i węglowodany.

Post może być niebezpieczny

Pominięcie śniadania może być niebezpieczne dla osób z niską glikemią. Brak jedzenia może być niebezpieczny dla osób z cukrzycą, insulinoopornością lub hiperinsulinemią. Niski poziom cukru może powodować mdłości, zawroty głowy lub omdlenia. Trening siłowy przed śniadaniem może zmniejszyć odpowiedź insulinową na węglowodany. Wyniki uzyskane przy treningu aerobowym wskazują, że kortyzol może zwiększyć wyrzut insuliny, powodując pogorszenie stanu zdrowia.

Przed podjęciem decyzji powinniśmy porozmawiać z lekarzem, dietetykiem lub trenerem. W nagłych przypadkach warto mieć przy sobie zdrową przekąskę, która zapobiegnie niebezpiecznej hipoglikemii.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Prawdę mówiąc, każdy trening jest lepszy niż żaden, niezależnie od tego, kiedy się go wykonuje. Układając plan treningowy należy wziąć pod uwagę stan zdrowia i styl życia danej osoby. Szczególne znaczenie ma poziom glukozy na czczo i zdrowie układu pokarmowego.

Podobne artykuły: Bieganie na czczo - plusy i minusy.