Piątek, 24 maja 2024

5 mitów na temat treningu domowego

27 lutego 2023

Chcesz nabrać formy, ale nie stać Cię na zapisanie się na siłownię. Twoi znajomi mówią, że łatwiej jest trenować w domu. Rozczarowują Cię efekty ćwiczeń w domu. Albo że większość ludzi nie ma wystarczającej motywacji i nie będzie regularnie trenować w domu.

Te mity nie są prawdziwe. Te mity nie są jedynymi dotyczącymi ćwiczeń w domu. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Mit #1: Trening w domu jest nieskuteczny.

Jest to nieprawda. Można ćwiczyć efektywnie i nadal tracić czas, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na siłowni, czy na zewnątrz. Owszem, podczas ćwiczeń w domu może Cię rozpraszać powiadomienie z Messengera. Możesz też ćwiczyć na świeżym powietrzu z przyjacielem lub na siłowni, gdzie może Cię rozpraszać powiadomienie na Messengerze.

To zależy od Ciebie i Twojego domu. Trening w domu jest bardziej efektywny niż chodzenie na siłownię lub wykonywanie ćwiczeń na świeżym powietrzu. Nie musisz dojeżdżać do pracy ani chodzić na piechotę, aby dotrzeć do swojego domu. Cały czas, który masz na trening, możesz poświęcić na ćwiczenia.

Mit #2: Trening w domu wymaga większej motywacji i zaparcia się siebie

Jest to zarówno prawda, jak i fałsz. Dla niektórych osób nie jest łatwo trenować konsekwentnie i z dużą dyscypliną przez dłuższy czas. Jeśli nie ćwiczymy z koleżanką, to sama ich obecność działa motywująco (ten delikatny dreszczyk ;-)),rywalizacji) lub nie czujemy presji po wydaniu pieniędzy na siłowni ("skoro zapłaciłem, to nie może się zmarnować!" ").

Nie jest to jednak najlepsza opcja na dłuższą metę. Jeśli dopiero zaczynasz, łatwiej jest ćwiczyć w domu. Nie musisz ustalać planów z przyjacielem, aby pójść razem pobiegać. Nie musisz pokonywać swojej niechęci do dołączenia do grupy bardziej doświadczonych ćwiczących. Nie musisz decydować, do którego klubu fitness się zapisać. Wystarczy, że otworzysz przynajmniej jeden filmik na YouTube i włączysz komputer. Teraz jest czas, aby zacząć. Zacznij właśnie teraz.

I w rzeczywistości mamy na myśli "teraz", kiedy to mówimy.

PS. Nadeszła jesień, co oznacza większą motywację do klubu fitness. Wyobraź sobie, jak zmotywowany będziesz się czuł, by pójść na siłownię, mimo że na zewnątrz wieje wiatr i pada deszcz! ??? ?

Mit #3: Będę miał gorsze wyniki, jeśli nie będę miał trenera.

Owszem, jest to możliwe. Ale, dlaczego miałbyś ćwiczyć w swoim domu bez trenera. Skorzystaj z pomocy trenera! Możesz też ćwiczyć z certyfikowanymi przez Ewę Chodakowską trenerami. Możesz to robić o każdej godzinie dnia.

Treningi na płytach DVD pozwalają ćwiczyć w swoim salonie. Treningi Ewy znajdują się na stronie internetowej BeActiveTV, więc możesz ćwiczyć z każdego miejsca, gdzie jest Twój tablet, telefon czy laptop.

To prawda, niektórzy mogą się spierać, ale to nie to samo, co trener na siłowni. Jednak nie zawsze jest to tak spersonalizowane, jak byśmy chcieli. Nie można oczekiwać, że w każdym klubie czy sytuacji otrzymamy spersonalizowany plan. Jeśli nie ma wystarczającej liczby trenerów i ćwiczących, to ci ostatni mogą być zmuszeni do uciekania się do "gotowców".

Kursy online i na płytach są dostępne dla tych, którzy chcą ćwiczyć na różnych poziomach i w różnych rodzajach treningu, takich jak Tabata i spokojny Pilates. Na pewno znajdziesz idealny trening dla siebie, a w przeciwieństwie do siłowni, będziesz pracować z najlepszymi!

Mit #4: Potrzebujesz dużo sprzętu, aby trenować wszystkie mięśnie

Ten mit nie jest prawdziwy. Możesz wykonywać intensywne i dokładne treningi również bez żadnego sprzętu czy przyborów. O ile nie jesteś profesjonalnym sportowcem, możesz wykorzystać przybory, które masz w domu. W sklepie BeBio.pl znajdziesz wiele przydatnych akcesoriów do fitnessu.

Odwiedź sklep BeBio.pl, aby dowiedzieć się więcej o naszych produktach

Pojedyncze urządzenia w siłowni czy klubie fitness tak naprawdę aktywują wybrane grupy mięśni. Ćwiczenia wielostawowe to lepszy sposób na pracę całego ciała. Trening funkcjonalny to trening w domu, który może zastąpić ćwiczenia na różnych specjalistycznych urządzeniach.

Gdy trzeba skupić się na określonych grupach mięśniowych, sprzęt na siłowni jest niezbędny. Zwykle dotyczy to sportowców, którzy są na szczycie swojej gry lub tych, którzy potrzebują rehabilitacji. Jeśli tak nie jest, może się okazać, że łatwiej, taniej i wygodniej jest polegać na "domowych metodach" ?

Mit #5 - Nie będziesz w stanie skorygować błędów popełnionych podczas ćwiczeń w domu

Chociaż ten mit jest prawdziwy, nie oznacza to, że nie możesz zidentyfikować i poprawić błędów w domu. Jeśli poświęcisz wystarczająco dużo uwagi, zazwyczaj będziesz w stanie sam stwierdzić, czy dane ćwiczenie jest poprawne. Dobry trener wideo pomoże Ci zwrócić uwagę na ważne części ćwiczenia i pokaże, które mięśnie "czuć" po jego wykonaniu.

Najważniejsze jest, aby dopasować trudność ćwiczeń do swojego poziomu sprawności. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie treningu pod okiem trenera lub z pomocą fizjoterapeuty, zwłaszcza jeśli masz za sobą historię lub kontuzję. Nawet pozornie proste ćwiczenia mogą mieć poważne konsekwencje, jeśli zostaną źle wykonane.

Możesz ćwiczyć ćwiczenia przed lustrem, aby upewnić się, że jesteś poprawny. Choć rzadko kiedy w zasięgu telewizora znajduje się lustro, możesz ćwiczyć ze smartfonem lub laptopem. Proste będzie dla Ciebie przeniesienie sprzętu w odpowiednie miejsce.