Piątek, 21 czerwca 2024

Ab crack - Nowy trend w mediach społecznościowych na fit sylwetkę czy zdrowe ciało?

28 kwietnia 2023

Ab crack - Nowy trend w fitnessie

Media społecznościowe sprawiły, że ab crack stał się popularnym terminem, zwłaszcza na Instagramie. Został on również użyty do opisania trendu odchudzającego, który promuje szczupłe uda. Ten nowy trend w rzeźbieniu brzucha jest bardziej popularny niż styl "sześciopak". Modele fitness były inspiracją dla wielu kobiet dbających o swój wygląd i zachęcały do wyszczuplenia brzucha z delikatnie zarysowanymi mięśniami.

Na czym polega ab crack?

Ab crack to pionowa linia, która biegnie w dół brzucha i dzieli mięsień prosty brzucha na pół. Jest to również struktura anatomiczna znana jako linia biała (łac. linea alba), która może być widoczna przez skórę. Linia biała to splot złożony z włókien kolagenowych, który rozciąga się od mostka do spojenia łonowego. Często jest ona ukryta pod warstwami skóry i tkanki tłuszczowej.

Rzeczywistość vs Instagram Fitspiracje

Do wyeksponowania skurczu ab potrzebna jest szczupła sylwetka, lekkie rozbudowanie mięśni prostych oraz napięta, ściągnięta pozą, z której słyną zdjęcia fitness. Należy pamiętać, że zdjęcia to często efekt specjalnych póz, odpowiedniego oświetlenia, a czasem retuszu w programach komputerowych.

Nic więc dziwnego, że abs widoczny w wielu postach fitblogerek na Instagramie trudniej znaleźć u prawdziwych dziewczyn.

Trend "fit vs. health

Każdy sezon przynosi nowe trendy w sylwetce: wyszczuplanie, wydatne pośladki, czy ab crack. Moda na fit ciało często wymaga wielu wyrzeczeń i godzin ćwiczeń. Niestety, bycie fit nie zawsze oznacza bycie zdrowym. Choć ab crack, czyli pionowa linia wzdłuż brzucha, może nie rzucać się w oczy, to może być równie męcząca jak "kratka". Nie jest to wynik ćwiczeń mięśni brzucha. To przede wszystkim efekt uwarunkowań genetycznych i przestrzegania diety redukującej tłuszcz.

Należy pamiętać, że bardzo niski procent tłuszczu w organizmie może być niebezpieczny.

 • Zaburzenia hormonalne mogą powodować
 • Utrata miesiączki
 • Rodzaje zaburzeń odżywiania, które powodują problemy psychologiczne

Czy można zdrowo robić ab crack?

Ab crack jest powszechny u osób szczupłych i wysportowanych. Jednak są też przypadki, w których czynnikiem mogą być geny.

Kształt budowy ciała sportowca może sprawić, że brzuch będzie wyglądał inaczej niż u zdrowej osoby.

 • Pora dnia
 • Przyjęta pozycja ciała
 • Stopień przejadania się
 • Dzień cyklu menstruacyjnego u kobiet

Ludzkie ciało nie jest idealną rzeźbą, która każdego dnia prezentuje się w ten sam sposób. Media społecznościowe często mogą ułatwiać wyznaczanie nierealistycznych celów i powodować zaburzenia odżywiania. Możesz uzyskać abs poprzez racjonalne podejście do idealnych sylwetek w mediach społecznościowych. Należy również dokładnie ocenić potencjalne zyski i straty z surowej diety i planu żywieniowego.

Ab crack Workout

Jeśli mięśnie brzucha są pokryte tkanką tłuszczową, na brzuchu nie będzie widoczna pionowa linia. Pierwszym krokiem do pozbycia się tłuszczu jest ograniczenie diety. Powinna być ona bogata w białko i zawierać odpowiednie ilości zdrowych tłuszczów. Powinna również ograniczać cukry proste.

Drugi etap to utrata wagi (według zdrowych standardów), a także wyeksponowanie mięśni. Warto włączyć do swoich ćwiczeń treningowych konkretne partie mięśniowe, które podkreślają linię separacyjną brzucha.

Ab crack Workout - wybrane ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha

 • Klasyczne ćwiczenia na mięśnie brzucha
 • Skręć brzuch
 • Nożyczki położone płasko na plecach
 • Unoszenie nóg do pozycji świecy leżąc na plecach
 • Plank (lub deska), czyli również te na bokach
 • W pozycji plank przyciągnij kolana w kierunku ramion.
 • Skręty tułowia podczas przysiadu na ziemi ze stopami oderwanymi od podłoża (znane jako russian twist).
 • Wisząc na drążku, unieś kolana w kierunku klatki piersiowej.

Podczas wykonywania ćwiczenia na brzuch ważne jest, abyś na wdechu utrzymywał napięte mięśnie brzucha. Zapewni to prawidłową postawę ciała.