Piątek, 19 lipca 2024

Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać w ciąży?

11 lutego 2023

Każda kobieta przeżywa wyjątkowy czas w swoim życiu, dlatego ciąża jest tak ważna. W ciągu kilku miesięcy świat przyszłej mamy zmienia się diametralnie. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyły, wiele matek zaczyna podejmować aktywność fizyczną dla swojego dziecka. Bywa jednak i odwrotnie: przyszłe matki przestają ćwiczyć, by chronić swoje dziecko. Jak powinna zachować się przyszła mama? Czy lepiej ćwiczyć w ciąży niż odpuścić sobie wysiłek fizyczny?

Wszystko zależy od stanu zdrowia.

Lekarz powinien zdecydować, czy w czasie ciąży możesz podejmować aktywność fizyczną. Odbywa się to podczas regularnych badań kontrolnych, np. w 11 tygodniu. Lepiej zrezygnować z ćwiczeń, jeśli mogłyby one zaszkodzić dziecku lub matce. Jeśli nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń, to dobrze jest uprawiać aktywność fizyczną w ciąży.

Jakich ćwiczeń nie powinna wykonywać przyszła mama?

Ruch jest dobry dla zdrowia niezależnie od płci, wieku czy aktualnej kondycji. W ciąży ważny jest ruch, choć nie zaleca się uprawiania wielu sportów. Po pierwsze, przyszła mama nie powinna angażować się w profesjonalne treningi. Oczekiwanie na potomstwo nie pozwala na trening wytrzymałościowy czy siłowy. Ćwiczenia ukierunkowane na mięśnie brzucha powinny być unikane przez kobiety w ciąży, zwłaszcza w piątym miesiącu. Odpadają wszystkie ćwiczenia, które wykonywane są w pozycji leżącej na brzuchu lub na plecach. Nie jest dobrym pomysłem uprawianie sportów, które wiążą się z upadkiem. Specjaliści zalecają rezygnację z jazdy konnej, jazdy na rolkach czy nartach. Często zdarza się, że kobiety w ciąży rezygnują lub ograniczają jazdę na rowerze.

Jaki rodzaj ćwiczeń jest najlepszy dla przyszłej mamy?

Ciąża to niezwykle wyczerpujący czas dla organizmu kobiety. Nie oznacza to jednak, że należy zaprzestać ćwiczeń. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie ćwiczenia dla mam. Powinny one zwiększać wydolność oddechową organizmu, wzmacniać mięśnie nóg, miednicy i kręgosłupa oraz działać rozluźniająco na wszystkie mięśnie, które w czasie ciąży mogą odczuwać ból. Ćwiczenia w ciąży powinny poprawiać krążenie, szczególnie w nogach, a także zapobiegać powstawaniu żylaków, które w tym czasie często mogą się pojawić.

Zalecenia dla mam

Spacery są najprostszą formą ćwiczeń. Zwiększają aktywność mięśni i poprawiają wydolność oddechową. Spacery są zalecane dla kobiet w ciąży, ponieważ są łagodne i bezpieczne. Pływanie to kolejna świetna opcja dla przyszłych mam. Wzmacnia mięśnie i działa na nie relaksująco. Kiedy mówimy o wodzie, należy zauważyć, że pływanie nie jest jedyną aktywnością wartą uwagi. Aerobik wodny staje się coraz bardziej popularny wśród kobiet w ciąży.

Jeśli nie masz dostępu do basenu, nadal możesz skorzystać z zajęć grupowych w klubach fitness. Zapytaj swojego lekarza lub położną o listę ćwiczeń, które możesz bezpiecznie wykonywać w domu.

Wiele kobiet rezygnuje z ćwiczeń w ciąży. Jest to ogromny błąd. Prawdą jest, że ciąża nie pozwala na wykonywanie ćwiczeń, które powodują kontuzje lub obciążają ciało. Ćwiczenia to świetny czas na wzmocnienie mięśni i poprawę ogólnej kondycji w ciąży. Wysportowana mama ma większe szanse na to, by z łatwością przejść przez każdy etap ciąży. Jest szczęśliwsza dzięki endorfinom, które dostaje od aktywności fizycznej. Aktywne mamy mają również szczęśliwszy czas podczas porodu. Ważne jest, aby podkreślić, że ćwiczenia są w porządku podczas zdrowej ciąży.