Piątek, 29 września 2023

METABOLIZM: KOMPLETNY PRZEWODNIK

11 lutego 2023

Z pojęciem metabolizmu będziesz mógł się zetknąć każdego dnia, jeśli jesteś aktywny. Na siłowni usłyszysz, jak trenerzy mówią o tym, jak przyspieszyć metabolizm, a w magazynach fitness znajdziesz wiele porad, które kręcą się wokół tego tematu. To oczywiste, że metabolizm jest popularnym terminem. Ale czym dokładnie jest metabolizm? Co to jest metabolizm?

Co byś powiedział, gdybyś został poproszony o wyjaśnienie komuś metabolizmu? Większość ludzi powiedziałaby " metabolizm", gdyby dano im możliwość opisania metabolizmu w dwóch słowach. Czy jest to wystarczająco jasne, aby to pojąć? Nie sądzimy. Dzisiaj zajmiemy się metabolizmem w sposób kompleksowy i łatwy do zrozumienia.

CO TO JEST METABOLIZM?

Metabolizm to seria procesów chemicznych, które zachodzą w każdej komórce Twojego ciała. Jego celem jest przekształcenie spożywanych kalorii w energię potrzebną do funkcjonowania każdego dnia.

Metabolizm dostarcza energii dla wszystkich czynności Twojego życia, w tym oddychania, snu i czytania książki. Metabolizm jest odpowiedzialny za dwa procesy w organizmie: katabolizm, i anabolizm.

Katabolizm odnosi się do redukcji dużych cząsteczek, takich jak białko lub tłuszcz, do mniejszych cząsteczek, takich jak komórki lub inne kwasy tłuszczowe. Katabolizm jest odpowiedzialny za rozbijanie dużych cząsteczek, takich jak tłuszcz lub białko, na mniejsze kawałki, które mogą być wykorzystane do dostarczenia energii, jak glukoza.

Anabolizm, który jest przeciwieństwem katabolizmu, odpowiada za łączenie małych cząsteczek takich jak aminokwasy i komórki w jedną cząsteczkę. Głównym zadaniem anabolizmu jest wzrost i budowanie. Anabolizm to proces budowy i wzrostu masy mięśniowej. Anabolizm można również zaobserwować, gdy organizm próbuje zagoić ranę. To właśnie dzięki anabolizmowi wokół rany tworzy się nowa tkanka.

Co mówią Ci powyższe fakty? Te informacje pomogą Ci zrozumieć jedną zasadę - . Jeśli chcesz zbudować masę mięśniową lub ją utrzymać, musisz wprowadzić swój organizm w stan zwany anabolizmem. Jeśli chcesz stracić tkankę tłuszczową lub mięśnie, musisz wejść w katabolizm. Trening siłowy jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego ostatniego. Trening cardio może pomóc w osiągnięciu tego ostatniego.

METABOLIZM I JEGO WPŁYW NA FUNKCJE ŻYCIOWE

Możliwe, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak złożone jest Twoje ciało i organizm. To złożone urządzenie i w każdej minucie Twojego dnia, bez względu na to, co robisz, w Twoim ciele zachodzą tysiące reakcji chemicznych, które utrzymują wszystkie Twoje komórki i organy w dobrym zdrowiu.

Twoje ciało potrzebuje energii, aby funkcjonować optymalnie. Odbywa się to poprzez żywność i napoje, które spożywasz w ciągu dnia. Te dodatki energetyczne są wykorzystywane przez organizm, między innymi do innych celów:

 • Energia w spoczynku - Jest to minimalna ilość energii, której organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, gdy nic nie robi. W takim stanie organizm jest odpowiedzialny m.in. za bicie serca, rozprowadzanie komórek krwi i utrzymanie normalnej temperatury ciała. Ten poziom metabolizmu nazywany jest metabolizmem spoczynkowym. Metabolizm ten odpowiada za 60-80% całkowitego zapotrzebowania na energię. 7.100kJ to przyjęta norma energetyczna dla zdrowego mężczyzny. Oznaczałoby to, że przeciętny człowiek spożywa 1,700 kalorii dziennie. 5,900kJ to przyjęta wartość energetyczna dla zdrowej kobiety . To da ci 1,400 kalorii dziennie . Należy zauważyć, że zużycie energii przez organizm zmienia się w ciągu dnia i zmniejsza się wraz z wiekiem . Oznacza to, że twoje ciało będzie używać mniej kalorii w spoczynku w miarę starzenia się .
 • Energia potrzebna do trawienia żywności nazywa się efekt termiczny . Jest to po prostu energia potrzebna do strawienia, wchłonięcia i usunięcia pokarmu z organizmu. Ten rodzaj metabolizmu zużywa 10% całkowitej energii każdego dnia.
 • Energia wydatkowana na ćwiczenia Jest to typ metabolizmu, który jest najbardziej podatny na wahania. Stanowi on od 20-50% całkowitego wydatku energetycznego. Ten metabolizm jest związany nie tylko z typową aktywnością sportową, ale także z rekreacją i czynnościami życiowymi, takimi jak stanie, chodzenie i taniec, a nawet gotowanie.
 • Energia wydat kowana podczas snu - Jest to typ metabolizmu, który działa podczas snu. Eksperci uważają, że ten metabolizm jest bardziej intensywny w drugiej połowie nocy, kiedy twoje ciało jest w głębokim śnie.

CZYNNIKI, KTÓRE WPŁYWAJĄ NA METABOLIZM

Wiele czynników może wpływać na Twoje tempo metabolizmu. Twoje nawyki żywieniowe, poziom aktywności i genetyka wszystkie odgrywają rolę w twoim tempie metabolizmu. Poniżej przyjrzymy się niektórym z tych czynników:

 • Stan emocjonalny Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli powiemy Ci, że stres nie wpływa korzystnie na Twój metabolizm. Spójrzmy na dowody naukowe i fakty stojące za tym stwierdzeniem. Badania wykazały, że stres może zmniejszyć ilość kalorii spalanych po spożyciu posiłku bogatego w tłuszcz. Naukowcy uważają również, że depresja jest związana z metabolizmem. Według naukowców, zdrowy metabolizm oznacza, że twój poziom energii jest stabilny i wysoki przez cały dzień. Dzięki temu unikniesz uczucia zmęczenia. Zazwyczaj twój nastrój poprawi się, jeśli nie będziesz czuł się zmęczony.
 • Sen- Sen jest ważny ze względu na swoje właściwości regeneracyjne. Sen jest niezbędny dla prawidłowych funkcji hormonalnych i metabolicznych w organizmie. Niewystarczająca ilość snu lub problemy ze snem mogą powodować zakłócenia tych procesów, co prowadzi do zwiększonego stresu oksydacyjnego, nietolerancji glukozy i insulinooporności.
 • Odżywianie Na Twój metabolizm ma wpływ to, co jesz. Dzieje się tak dlatego, że hormony regulujące metabolizm pochodzą z pokarmów, które spożywasz. Twój metabolizm będzie funkcjonował prawidłowo, jeśli będziesz wybierać tylko produkty wysokiej jakości i stosować zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze. Jeśli tego nie robisz, Twoje zaburzenia metaboliczne mogą się nasilić.
 • Poziom aktywności Od dawna wiadomo, że ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ na Twój metabolizm. Najnowsze badania tylko to potwierdzają. W jednym z badań zbadano 200 metabolitów (substancji wytwarzanych podczas procesów metabolicznych), które pokazały, jak reaguje metabolizm. Wyniki pokazały, że konsekwentne ćwiczenia zużywają dużo energii i wiele z niej pochodzi z tłuszczu. Wpływa to na efektywność wykorzystania białka w organizmie, budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej i redukcję tkanki tłuszczowej.
 • Wiek Niestety, z wiekiem ludzie stają się mniej aktywni fizycznie. Powoduje to spowolnienie metabolizmu, który może przyczynić się nawet do 30% do całkowitego spożycia kalorii. Badania pokazują, że metabolizm nie zależy od wieku, ale od poziomu aktywności. Ćwicz codziennie, jeśli chcesz, aby Twój metabolizm był zdrowy.

JAK DBAĆ O PRAWIDŁOWY METABOLIZM.

Wprowadź w życie wskazówki, o których często piszemy na naszym blogu: Bądź aktywny, dobrze się odżywiaj i unikaj nadmiernego stresu. To wszystko są dość podstawowe rzeczy, więc poniżej podamy kilka wskazówek.

 • Bądź aktywny. Postaraj się znaleźć co najmniej jedną godzinę dziennie na aktywność fizyczną. Może to być bieganie, jazda na rowerze, pływanie lub ćwiczenia w domu. Cokolwiek to jest, znajdź na to czas. Nawet jeśli nie masz czasu, możesz wykonać któryś z tych treningów.
 • Sen - Bądź konsekwentny. Oznacza to, że nie tylko musisz spać przez ustaloną ilość godzin, ale także powinieneś zasypiać i budzić się o właściwych porach.
 • Odżywianie: Utrzymuj zrównoważoną dietę. Dieta, która jest bogata w nieprzetworzoną żywność i dobre źródła witamin, minerałów i białek. Pij regularnie wodę i jedz co najmniej pięć razy dziennie.
 • Stres- Stres jest dla Ciebie dobry i pomoże Ci lepiej radzić sobie w wielu sytuacjach w przyszłości. Jednak nadmierny stres może być niebezpieczny. Jeśli masz problemy w szkole, pracy lub w związku, nie wpadaj w panikę i zacznij szukać rozwiązań. Jeśli czujesz się przytłoczony, ważne jest, aby znaleźć sposób na relaks i znaleźć czas dla siebie. Dla niektórych może to być wizyta u psychologa, podczas gdy inni mogą preferować słuchanie muzyki, wizytę w spa lub spotkanie z przyjaciółmi. Niezależnie od wyboru, ciesz się tym, co dobre. Pamiętaj, że stresu nigdy nie da się całkowicie wyeliminować. Ale nie masz obowiązku.