Piątek, 21 czerwca 2024

Czy kazeina to najlepszy suplement diety?

7 lutego 2023

 

Kazeina to jedna z najbardziej znanych odżywek białkowych. Jest prawie tak samo popularna jak odżywki serwatkowe. Kazeina ma działanie antykataboliczne i pomaga zapobiegać rozpadowi mięśni. Jej największą zaletą jest powolne trawienie. Oznacza to, że sportowcy mają długi dostęp do niezbędnych aminokwasów. Te podstawowe składniki są niezbędne do rozwoju mięśni. Jakie inne właściwości posiada kazeina i jak należy ją stosować?

Jakie jest działanie kazeiny?

Kazeina po spożyciu trafia do żołądka, gdzie ulega koagulacji lub tzw. ścięciu. Dzieje się to pod wpływem kwasów żołądkowych. Dzięki temu w żołądku powstaje śluzowa galaretka, która powoli zaczyna być wchłaniana przez nasz organizm. Trawienie kazeiny może trwać nawet do siedmiu godzin. Dzięki temu cenne aminokwasy rozgałęzione, które są niezbędnym budulcem układu mięśniowego, mogą powoli i w niewielkich ilościach przedostawać się do krwiobiegu. Czy rzeczywiście możemy nazwać to najlepszym dostępnym suplementem diety? Lepsze działanie ma niestety białko serwatkowe. Jest łatwiej przyswajalne i ma właściwości anaboliczne. Nie jest to prawdą w przypadku kazeiny. Należy pamiętać, że kazeina różni się od innych odżywek białkowych. Jest ona wchłaniana powoli, co oznacza, że ma ona wpływ antykataboliczny, czyli zdolność do powstrzymywania rozpadu mięśni. Dzięki kazeinie można zahamować rozpad układu mięśniowego nawet o 40%.

Jak dawkować kazeinę?

Ważne jest, aby wiedzieć, że kazeina nie jest zalecana ani skuteczna po treningu. Wynika to z faktu, że kazeina jest trudno przyswajalna. Po treningu sportowiec potrzebuje białka, które jest lekkostrawne i przyspieszy procesy anaboliczne. Zaleca się, aby spożywać potreningowy posiłek białkowy co najmniej dwie godziny po treningu. W tym przypadku najlepiej jest sięgnąć po odżywkę białkową z serwatki. Kazeina jest zalecana na noc, jeśli chcesz zachować zdrowie tkanki mięśniowej przez cały dzień. Sen to czas, kiedy mogą zachodzić procesy kataboliczne, które mogą prowadzić do rozpadu układu mięśniowego. Aby temu zapobiec, powinniśmy przyjmować suplementację białkiem kazeinowym. Dzięki temu nasz organizm będzie miał dostęp do wysokiej jakości aminokwasów, które będą wspierać wzrost i regenerację mięśni przez całą noc. Ten suplement diety można przyjmować w trakcie treningu oraz między treningami, gdy nie spożywamy wystarczającej ilości posiłków. Kazeina może być przyjmowana codziennie w dawce od 0,8 do 2,2 grama na kilogram masy ciała. Należy pamiętać, że ilość kazeiny jaką powinieneś przyjmować będzie zależała od poziomu wytrenowania.