Piątek, 21 czerwca 2024

Czy warto łączyć witaminę D i witaminę K?

22 lutego 2023

Wieloskładnikowe przepisy stają się coraz bardziej popularne. Upraszczają one nasze życie i pozwalają na dostarczenie do organizmu wielu ważnych składników odżywczych jednocześnie. W ostatnich latach bardzo popularne są preparaty łączące witaminę D z witaminą K. Te dwa składniki odżywcze są niezbędne, choć pełnią różne role w organizmie. Są one jednak równie ważne. Czy warto przyjmować te witaminy razem?

Właściwości witaminy D

Witamina D to temat, który jest często poruszany i jest znany przez wszystkich. Witamina D to witamina, która pochodzi ze słońca. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, przez co jest trudno przyswajalna. Ponieważ jest tak mało godzin słonecznych, niedobór witaminy D może być bardzo niebezpieczny i szkodliwy dla naszego zdrowia. Witamina D jest niezbędna dla zdrowia i dobrej kondycji układu kostnego. Stymuluje ona wchłanianie wapnia. Witamina D jest również ważnym składnikiem odżywczym dla naszego układu rozrodczego i endokrynologicznego. Wiadomo, że niedobór tego istotnego składnika może prowadzić do wielu śmiertelnych chorób, w tym raka. Suplementy witaminy D są zalecane przez specjalistów w celu skorygowania niedoborów witaminy D i utrzymania zdrowego organizmu.

Właściwości witaminy K

O tej witaminie często się nie mówi. Ta witamina jest równie ważna, ale wiele osób ją pomija i zapomina o niej. Jest to błąd, ponieważ witamina D jest witaminą, która pomaga w przyswajaniu wapnia. Chroni ona również nasze kości i zęby przed niebezpiecznymi chorobami układu krążenia. Jeśli w naszej codziennej diecie jest zbyt dużo witaminy K, wapń może gromadzić się we krwi i nie przemieszczać się do układu kostnego. Witamina K jest niezbędna do transportu wapnia do kości.

Dlaczego zamiast tego warto wybrać suplementy dwuskładnikowe?

Suplementy wieloskładnikowe oferują wiele korzyści. Połączenie niektórych witamin i minerałów może sprawić, że będą one lepiej przyswajalne lub wzmocnią swoje działanie. Witamina D i witamina K są takie same. Zbyt dużo wapnia może gromadzić się w naczyniach krwionośnych i powodować problemy zdrowotne. Witamina D i K sprawiają, że wapń jest łatwiej wchłaniany. Witamina K sprawia, że nadmiar wapnia nie pozostaje w naczyniach krwionośnych, ale jest przenoszony do układu kostnego, gdzie jest najbardziej potrzebny.

Wróć do strony głównej