Piątek, 29 września 2023

Jaką rolę odgrywa cynk w diecie?

3 lutego 2023

Istnieje wiele składników odżywczych, które powinniśmy włączyć do naszej codziennej diety. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na składniki odżywcze, które w żywności występują tylko w niewielkich ilościach. Wśród takich składników znajduje się cynk. Jaka jest rola i znaczenie cynku?

Cynk - w celu zwiększenia libido

Coraz więcej mężczyzn ma problemy z płodnością i erekcją. Przyczyną może być niedobór cynku. Wielu specjalistów określa go mianem pierwiastka miłości. Zwiększa libido, co z kolei poprawia sprawność seksualną u mężczyzn. Jest mikroelementem, który może mieć znaczący wpływ na życie seksualne zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Cynk jest mikroelementem, który może sprawić, że kobiety będą miały większą ochotę na seks i zwiększy się ich ochota na jego uprawianie.

Cynk jest przydatny do regulacji układu hormonalnego

Wiele osób może być zaskoczonych informacją, że zaburzenia endokrynologiczne nie są ograniczone do kobiet. Nieprawidłowości te mogą wystąpić również u mężczyzn. Testosteron jest jednym z najważniejszych męskich hormonów. Jest on odpowiedzialny za wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie mężczyzn. Może powodować takie problemy jak niedowaga, otyłość, problemy z płodnością, trądzik i inne nieprzyjemne dolegliwości. Niedobór cynku może prowadzić do problemów z tym hormonem. Jest to możliwe, ponieważ cynk jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu we krwi. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie hormonu na odpowiednim poziomie poprzez zapobieganie nadmiernemu poziomowi oraz zbyt niskiemu.

Rola cynku w diecie sportowców

Cynk jest odpowiedzialny za regulację ilości i produkcji testosteronu, jak już stwierdziliśmy. Jest to zatem pierwiastek niezbędny dla sportowców. Cynk musi znaleźć się w diecie każdego, kto jest aktywny fizycznie, ponieważ jego niedobór może powodować zaburzenia endokrynologiczne. Cynk jest niezbędny do wzrostu i rozbudowy masy mięśniowej. Zaburzenie poziomu testosteronu może powodować problemy z rozbudową tkanki mięśniowej. Efekty nie są widoczne mimo zdrowej diety i ćwiczeń. Pamiętaj, aby włączyć cynk do swojej diety, sportowców i każdego, kto jest aktywny fizycznie.

Gdzie mogę znaleźć cynk?

Cynk występuje bardzo rzadko w produktach spożywczych. Można go znaleźć w bananach i jajkach, a także w czerwonym mięsie. Popularnym afrodyzjakiem są ostrygi. Warto przyjrzeć się suplementom diety z cynkiem. Suplementacja jest zalecana osobom aktywnym fizycznie oraz tym, które chcą mieć potomstwo.

W jaki sposób dawkować cynk?

Dla mężczyzn powyżej 16 roku życia optymalne dzienne spożycie cynku wynosi 16 mg