Piątek, 21 czerwca 2024

Jakie są zagrożenia związane ze zbyt dużą ilością selenu?

24 lutego 2023

Selen jest ważnym pierwiastkiem, który może wpływać na nasze zdrowie. Jest to składnik odżywczy o właściwościach antyoksydacyjnych, który wspiera i reguluje pracę tarczycy i jej hormonów. Selen jest niezbędny do prawidłowego przebiegu wielu procesów enzymatycznych. Jakie jeszcze skutki może mieć ten niezwykły pierwiastek?

Jak i kiedy należy spożywać selen?

Selen jest składnikiem, który naturalnie występuje w organizmie w niewielkich ilościach. Istotne jest, aby organizm otrzymywał wystarczające ilości tego pierwiastka każdego dnia. Ilość selenu, jaką powinnaś przyjmować, będzie zależała od Twojej płci i wieku. Kobiety karmiące piersią i kobiety w ciąży wymagają najwyższych poziomów selenu. Ważne jest, aby pamiętać, że selen jest niezbędny dla zdrowia naszego organizmu, nawet w najwcześniejszych latach. Osoby, które palą papierosy powinny rozważyć przyjmowanie suplementów diety z tym składnikiem. Selen ma właściwości antynowotworowe. Suplementacja jest zalecana dla osób, które mieszkają na terenach o niskim poziomie selenu. Suplementacja może być wymagana dla osób, które jedzą poza jelitami lub mają problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Osoby, które leczą się na niepłodność, astmę lub choroby układu krążenia muszą spożywać selen.

Czy można przedawkować selen?

Należy pamiętać, że wiele osób przyjmuje te suplementy diety na swoich zasadach. Jest to błąd. Nawet jeśli mamy objawy, które wskazują na to, że brakuje nam selenu w diecie, nie oznacza to, że musimy sięgać po suplementy diety. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy mamy niedobory tego pierwiastka i zaleci przyjmowanie suplementu diety w odpowiednich dawkach. Ważne jest, aby śledzić zalecaną przez specjalistę dawkę, aby jej nie przekroczyć. Jest to ważne, ponieważ nadmiar selenu może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. W paznokciach może pojawić się nadmierna łamliwość. Nadmiar selenu może spowodować, że włosy będą wypadać przy codziennym szczotkowaniu, a skóra stanie się wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Będzie też powodował stany zapalne, które mogą prowadzić do innych problemów. Nadmiar selenu może powodować nieprzyjemne zapachy w naszych ustach. Nadmiar selenu może wpływać nie tylko na wygląd. Może powodować zaburzenia psychiczne, takie jak nadmierna nerwowość, drażliwość, wahania nastroju i inne objawy. Jeśli nadmiar jest znaczny, może powodować uszkodzenia wątroby i nerek. Może prowadzić do anoreksji.